Kizer to raczej mało znana marka na rynku, chociaż jej produkty potrafią zaskoczyć zarówno designem, doskonałymi materiałami, jak i jakością wykonania. Z tego co można przeczytać na ich stronie, materiały do produkcji importowane są ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, a do wykonywania noży używają obrabiarek CNC, które zapewniają doskonałą jakość.

 

W sumie nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż firma KIZER mieści się w Chinach. Jest to kolejna firma produkująca noże (podobnie jak Rough Rider specjalizujący się w scyzorykach), której produkty naprawdę robią wrażenie, o czym przekonamy się w dalszej części tekstu. Weźmy zatem pod lupę jeden z ich produktów.

Miałem okazję obejrzeć kilka folderów wykonanych przez Kizer i tak jak szykowałem się na jazdę walcem sarkazmu i ironii, to w bliższym kontakcie bardzo mile mnie zaskoczyły.

Każdy z tych folderów wykonany został na bardzo dobrym poziomie i z dbałością o wykończenie. Nie znajdziemy w nich klasycznych folderowych baboli takich jak krzywe osadzenie głowni względem rękojeści, problemy z blokadą, czy też jakiekolwiek luzy. Dodatkowo, do produkcji tychże folderów użyto topowych materiałów, takich jak stal S35VN, bądź VG-10 na głowni, czy też anodyzowany tytan, G10 na okładzinach. Do tego standardowym jest wypolerowanie śrub na lustro, co nadaje folderom elegancki wygląd

Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z produktów firmy Kizer, a mianowicie temu sympatycznemu folderowi:

Jak widać, jest to folder z blokadą framelock. Jedna okładzina została wykonana z G10, który położony został na tytanowym pełnym linerze, a druga z grubego tytanu. Tytanowa strona została dodatkowo efektownie anodyzowana, dzięki czemu wzbogaciła się o ciekawy wzór.

Aby zapobiec nadmiernemu odgięciu listka blokady, została ona zabezpieczona stalową podkładką ograniczającą jego wychylenie.

Na grzbiecie rękojeści umieszczono nacięcia, na których można wygodnie oprzeć palec podczas pracy, a co zapobiega ślizganiu i wzmacnia chwyt. Nacięcia wykonane zostały tak, iż spełniają swoją rolę, a jednocześnie nie są agresywne.

Na rękojeści znajdziemy klips, który umożliwia noszenie noża na krawędzi kieszeni. Klips został wykonany z tytanu, a jego wzornictwo doskonale współgra z konstrukcją całego noża. Często zwracam uwagę właśnie na klips, ze względu na estetykę konstrukcji. Wielokrotnie spotkałem się z nożami, które zachwycały swoim wyglądem, ale harmonię smaku psuł właśnie źle dobrany stylistycznie klips, który łamał ciekawe linie i psuł odbiór całości. Tutaj klips świetnie komponuje się z całością, a dodatkowo doskonale spełnia swoje zadanie, pozwalając na dość głębokie schowanie noża w kieszeni, czyniąc go niewidocznym dla ciekawskich.

Rzeczą wartą uwagi jest dbałość o szczegóły i wykończenie noża. Muszę przyznać, iż wielu producentów mogłoby się uczyć od Kizera tego etapu produkcji. Nie znajdziemy tutaj ostrych krawędzi, błędów szlifowania, czy też innych baboli. Można spokojnie rzec, iż wykonanie całości jest ba bardzo wysokim poziomie, co jest bardzo istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż jest to chińska produkcja.

Rękojeść została skręcona czterema śrubami, w tym śrubą osi głównej. Każda śruba, a także dystanse wewnątrz rękojeści zostały wypolerowane na lustro, co stanowi piękne uzupełnienie całości. No i miłą odmianą jest wygląd śruby osi noża, który zdecydowanie różni się od wielu konstrukcji.

Do otwierania głowni używamy kołka, który znajduje się po obu stronach głowni. Kołek jest prosty, wręcz klasyczny, ale doskonale spełnia swoje zadanie. Mechanika głowni jest bardzo płynna, a to dzięki dobremu spasowaniu elementów oraz użytych podkładek z fosforobrązu. Głownia swobodnie płynie podczas otwierania, aż do momenty gdy zapadnie listek blokady.

Blokada trzyma bardzo pewnie i nie znajdziemy tutaj żadnych luzów. Warto podkreślić również, iż spasowanie głowni z rękojeścią pozwoliło na wycentrowanie głowni między okładzinami, z czym problemy mają czasami nawet znani producenci.

Głownia wykonana została ze stali S35VN. Samo wyjście szlifu, jak i szlify na całej głowni wykonane poprawnie i równo. Krawędź tnąca położona równo i z widoczną dbałością.

Ciekawostką są szlify głowni, gdyż zdecydowanie różnią się od tych, które w większości znamy. Dzięki załamaniu powierzchni szlifu wklęsłego, zyskano wzmocniony czubek. Taki rodzaj szlifu, zwany NIGHTMARE, często używany jest w mocnych folderach o przeznaczeniu taktycznym, gdzie właściwości noża muszą wybiegać ponad standardowe.

W wypadku naszego Kizera, raz iż wygląda to bardzo efektownie, a dwa – na pewno pozwoli użytkownikowi na użycie większej siły podczas pracy, bez obawy o złamanie.

Mimo eleganckiego wyglądu, Kizer to mocny folder i sprawdzi się w wielu zadaniach, jakie stawiamy przed folderem. Rękojeść pozwala na pewny chwyt i wygodę podczas pracy, a głownia doskonale radzi sobie zarówno podczas cięcia, strugania, jak i przebijania różnych materiałów.

Topowe materiały, ciekawa konstrukcja i doskonałe wykonanie czynią ten nóż ciekawą pozycją dla każdego kto ceni te cechy. Dodatkowym atutem jest stosunek ceny do jakości, która to cena potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć, jeżeli porównamy znane konstrukcje z podobnych materiałów do konstrukcji Kizera.

Warto zapoznać się z ofertą firmy Kizer, gdyż tak jak wspomniałem na początku artykułu, jakość wyrobów potrafi zaskoczyć i najbardziej znane na świecie słowa – „MADE IN CHINA” w tym wypadku nie oznaczają tanich materiałów i niskiej jakości.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z innymi ciekawymi folderami.