Francja to nie tylko ojczyzna Opinela, ale również innego ciekawego składanego noża, który pojawił się na rynku w roku 1929 za sprawą mieszczącej się w miejscowości Thiers firmy Coutellerie Cognet, założonej przez Gastona Cognet.
Mowa o bardzo ciekawym nożu jakim jest DOUK DOUK.
Ten nóż składany to esencja prostoty i utylitarności. Wykonany jest zaledwie z sześciu elementów, na które składają się:
– głownia wykonana ze stali węglowej XC75, bądź stali nierdzewnej Z70 CD15. Hartowanie utrzymuje się w okoliach 53 HRC, co pozwala łatwo naostrzyć głownię; sama głownia posiada delikatnie wklęsły szlif,
– rękojeść gięta z jednego kawałka metalu
– sprężyna mieszcząca się wewnątrz rękojeści
– uszko służące do zawieszenia noża na sznurku
– dwa nity (jeden spełnia rolę osi głowni, drugi – osi uszka).
Początkowo produkowany był jako towar eksportowy kierowany do Polinezji i Oceanii, stąd też jego nazwa DOUK DOUK oznaczająca polinezyjskiego boga przeznaczenia.
Charakterystyczną cechą tego noża jest również ciekawy profil głowni, tzw. turecki clip-point, chociaż oczywiście rozwój noża spowodował powstanie wersji z różnymi głowniami. Zmieniały się również zdobienia rękojeści, które dostosowywano do rynku, na który miał być eksportowany.
Jedną z wersji jest tzw. L’écureuil, czyli wiewiórka. Jest to model z niklowaną rękojeścią, na której znajduje się grawer tego sympatycznego zwierzaka.
Nóż jest duży, gdyż po rozłożeniu jego długość to około 20 cm. Dzięki temu doskonale nadaje się on do wykonywania większości prac, jakie można postawić przed nożem składanym.
Od klasycznej wersji różni się profilem głowni, gdyż w tym wypadku jest to klasyczny i bardzo użytkowy spear point.
Głownia otwiera się i zamyka na „dwa takty”, dzięki czemu nie ma ryzyka zrobienia sobie krzywdy (zwłaszcza przy zamykaniu). Sprężyna blokady świetnie spełnia swoją rolę, gdyż w konstrukcji nie znajdziemy nawet najmniejszego luzu.
Rękojeść uformowana została z jednego kawałka metalu, dzięki czemu jest płaska ale zarazem wygodna. Dzięki budowie nóż świetnie nosi się luzem w kieszeni, chociaż w tylnej części rękojeści znajdziemy metalowe czernione uszko, pozwalające na przytroczenie linki.
DOUK DOUK to piękna klasyka i obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika „ostrych zabawek”. Nóż świetnie nadaje się do pracy i doskonale poradzi sobie jako edc, tudzież jako uzupełnienie skrzynki z narzędziami. Szlify głowni pozwalają szybko go naostrzyć, a przy umiejętnym ostrzeniu nie ma problemu by uzyskał ostrość brzytwy!
W ofercie naszego sklepu znajduje się kilka ciekawych modeli tego sympatycznego noża, a poza nimi również inne noże składane. Zapraszamy!
Źródło:
couteaux-courty.com
bladeforums.com
coolmaterial.com