Emerson Kershaw
Noże Ernesta Emersona podobały mi się zawsze, a zwłaszcza te modele, które cechował ascetyczny wygląd. Emerson odkrył jak powinien wyglądać nóż do ciężkiej pracy, dlatego gro jego projektów pozbawionych jest wszelkich zdobień i smaczków. Proste, lecz niezwykle wygodne rękojeści, klasyczne śruby, a także świetnie tnące głownie stały się dla wielu wręcz wzorcową formą dla noży roboczych. Dlatego z wielkim zainteresowaniem przyglądałem się firmie Kershaw, która zapowiedziała wydanie serii noży mającej powstać właśnie we współpracy z EMERSON KNIVES INC.
Po wstępnych rozmowach pomiędzy zainteresowanymi stronami, podpisaniu odpowiednich umów i złożeniu wszelkich potrzebnych podpisów, Emerson przedstawił swoje portfolio zawierające około 150 autorskich projektów. Co więcej – projektów które nie zaistniały tylko w formie rysunku, ale były konstrukcjami wykonanymi, sprawdzonymi i na drodze poprawek doprowadzonymi do zaistnienia jako doskonałe noże robocze. Kershaw wybrał kilka projektów i wprowadził małe kosmetyczne zmiany, mające tylko ułatwić opracowany w ich zakładach proces produkcyjny.
Emerson zdawał sobie sprawę, iż jego projekty będą produkowane w ogromnej ilości, a marka firmy zostanie szeroko rozpropagowana na całym świecie. Produkty firmy Kershaw mają rzesze odbiorców, wśród których znajdują się praktycznie wszyscy użytkownicy noży, począwszy od myśliwych, poprzez wędkarzy, kucharzy, żołnierzy, aż po zwykłych użytkowników ceniących noże tejże firmy jako niezłe edc.
I tak po jakimś czasie, w 2014 roku miała miejsce premiera ośmiu modeli noży składanych, które otrzymały nazwę CQC i numerację od 1 do 8, a które dodatkowo oznaczone zostały logotypem nawiązującym do logo EMERSON KNIVES INC.
Warto tutaj wspomnieć, iż skrót CQC pochodzi od słów Close Quarters Combat (krótkotrwały konflikt o wysokiej intensywności, charakteryzujący się nagłym użyciem siły na małej odległości) i nazwa ta pojawiła się również jako dodatkowe określenie serii noży taktycznych SPECWAR zaprojektowanej i wykonanej przez Ernesta Emersona w latach osiemdziesiątych.
Seria wydana przez Kershaw jest interesująca, zwłaszcza iż starano się tak dobrać projekty, by stworzyć modele różniące się zarówno wielkością oraz kształtami rękojeści i głowni.
Chcąc stworzyć ofertę będącą atrakcyjną dla nabywcy, zdecydowano się na użycie materiałów, które gwarantują wysoką jakość, przy jednoczesnym doskonałym stosunku do ceny. I tak głownie tych noży wykonano ze znanej z innych projektów firmy Kershaw stali 8Cr14MoV, która świetnie nadaje się do pracy pozwalając cieszyć się ostrością, a jednocześnie jest stalą którą łatwo naostrzyć. Różne z kolei są wykończenia głowni, gdyż część modeli posiada czarną powłokę, a część stonewash i satin.
Konstrukcja rękojeści jest stalowa (stal 410), przy czym część posiada blokadę typu linerlock, a część framelock. Okładziny każdego modelu to teksturowane G-10 w różnych kolorach.
Charakterystyczną cechą dla noży Emersona jest opatentowany przez niego sposób otwierania głowni przy pomocy specjalnego podcięcia na grzbiecie głowni, noszącego nazwę „WAVE” i służącego do szybkiego otwierania głowni podczas wyciągania głowni z kieszeni – wszak noże te mają charakter taktyczny.
„Wave” nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów, a jego obsługa jest banalnie prosta, więc spotkał się on z dużym zaciekawieniem i szybko przyjął się na rynku, a zarazem stał się znakiem rozpoznawczym składanych noży Emersona.
Alternatywnym sposobem otwierania głowni jest „THUMB DISC”, czyli stalowe kółko posiadające nacięcia na swoim obwodzie i zamontowane na grzbiecie głowni.
Dysk pozwala na otwieranie głowni zarówno prawą jak i lewą ręką, a także pozwala na wygodne operowanie dłonią w rękawicy. System ten od dawna stosowany jest przez Emersona, a jako ciekawostkę warto podać, iż powstawały również autorskie wersje tego małego elementu, nawiązujące np. do tylnej części łuski od amunicji.
Elementem którego nie sposób pominąć, jest charakterystyczna czaszka, która na stałe zagościła na produktach firmy EMERSON KNIVES INC., a którą znaleźć można nie tylko na nożach w formach nadruku, ale również jako świetnie współgrającą z nożem zawieszkę do paracordu, czy też jako element zdobiący szereg gadżetów związanych z firmą.
EMERSON KNIVES INC. posiada zresztą bardzo bogatą ofertę, w której znaleźć można również ubrania, okulary, wyroby jubilerskie, czy też naszywki, naklejki i inne gadżety.
Jest jeszcze jeden mały szczegół, który odróżnia projekty Ernesta od innych na rynku, a mianowicie zastosowane w nożach śruby. Większość firm wybiera śruby typu torx, bądź imbus, a tymczasem na osi głównej folderów Emersona znajdziemy klasyczną śrubę na śrubokręt płaski. Z kolei małe śruby wiążące konstrukcję rękojeści to zwykłe „krzyżaki” które bez problemu można obsługiwać śrubokrętem krzyżakowym.
Jak widać, firma Kershaw postarała się o mocne zaakcentowanie obecności Ernesta Emersona w projekcie, co doceniane jest przez użytkowników i kolekcjonerów mogących posiadać modele z unikatowymi oznaczeniami i elementami.
Modelem który mi osobiście najbardziej przypadł do gustu, jest CQC-5K.
Jest to nieduży folder o długości głowni 76 milimetrów i długości całkowitej po otwarciu 180 milimetrów. Niska waga modelu (około 105 gram) pozwala na wygodne noszenia noża jako klasyczne EDC, mimo jego taktycznego wyglądu.
Blokada noża to linerlock, który świetnie spełnia swoją rolę i pewnie blokuje głownię w pozycji otwartej.
Na rękojeści znajdują się okładziny z G-10 w kolorze zielonym, którego powierzchnia posiada teksturowanie zwiększające komfort chwytu.
Folder posiada przekładalny klips pozwalając dostosować nóż dla osób prawo, bądź leworęcznych, a w rękojeści znajduje się otwór pozwalający na przełożenie paracordu, na którym możemy zawiesić element ozdobny (nie będący w komplecie).
Prosta konstrukcja, świetne wykonanie i charakterystyczne dla Emersona elementy to mocne atuty CQC-5K, jak i całej serii CQC. Różnorodność wzorów pozwoli każdemu wybrać model najbardziej dostosowany do założonych zastosowań i preferencji. Każdy z tych noży doskonale będzie służył jako narzędzie, pozwalając docenić kunszt projektowania Ernesta Emersona i wykonanie firmy Kershaw.
Zapraszamy do naszego sklepu i zapoznania się z nożami Kershaw Emerson, a także z całą naszą bogatą ofertą!
Źródła:
emersonknives.com
bladeforums.com
wikipedia.org