Owiany legendami, z dorabianymi ideologiami, przez wielu znienawidzony, dla innych wymarzony. Mowa o kerambicie, czyli nożu zakrzywionym na kształt banana.

A banan dla przypomnienia wygląda tak:


Krzywizna banana zgodna z normami UE 🙂

Nóż od banana różni przede wszystkim kółko, w które można włożyć palec. Nie jest to bez sensu, gdyż dzięki temu podczas walki raz że możemy szybko zmienić rodzaj chwytu, a dwa – nie wypadnie nam przypadkowo z dłoni (tak mówią specjaliści).

Na wstępie rozwieje również wątpliwości co do nazwy. Otóż noże tego rodzaju mogą nosić nazwę KERAMBIT bądź KARAMBIT i obie te nazwy są poprawne.

Kerambit ma ciekawe korzenie, gdyż pochodzi z zachodniej Sumatry i bynajmniej nie służył do czynienia krzywdy bliźniemu, a spełniał rolę narzędzia rolniczego. Wykonany ponoć na wzór pazura jakiegoś zwierzaka kotowatego dzielnie spełniał swoje zadanie w dłoni niejednego chłopa, a z czasem drogą handlową znalazł się i w innych krajach (Kambodża, Laos, Malezja, Birma, Tajlandia i Filipiny).

Oczywiście człowiek to zmyślna istota, więc dostrzegł w tym krzywulcu potencjał. Mały, lekki, łatwy w przenoszeniu, a w rękach doświadczonej osoby ponoć zabójczy jak dżuma, więc szybko awansował do miana broni.

Broń to była nie byle jaka, bowiem przy jej pomocy i przy pewnych umiejętnościach pozwalała podobno na zadawanie szeregu groźnych dla przeciwnika ran. Jeżeli do tego dodało się smarowanie głowni trucizną, wówczas nóż ten stawał się cichym i bardzo skutecznym zabójcą.

Mimo swojej niesamowitej skuteczności, jakoś nie pojawił się w ekwipunku wojskowym i raczej postrzegany był jako broń łączona z określonym stylem walki, a nie z militarnym, wojennym zacięciem. Wychodzi na to, iż jego legendarność jest tak legendarna, jak legendarność legendarnego noża rtęciowego! Każdy wszak nóż rtęciowy widział, „wujek go miał kiedyś”, ale tak naprawdę nie ma na to dowodów. Ot taki potwór z Loch Ness, lub znana starszym czytelnikom sławetna z radia Paskuda.

Ba, podobno byli nawet świadkowie którzy doznali ran od kerambitu, ale rany były śmiertelne, więc świadków już nie ma…

Jednak przyszedł czas, gdy znów powrócił i to w takim blasku i chwale, którego nie powstydziłoby się żadne rolnicze narzędzie! 🙂

Otóż czując, iż na wypromowaniu takiego noża będzie można coś zarobić, znalazło się kilka osób, które wyciągnęły z czeluści plany tego noża, zmodyfikowały go i dobrały nowoczesne materiały. Tym sposobem powstał cały szereg kerambitów, które powoli ale skutecznie rozpychały się na rynku, torując sobie drogę do sukcesu. Powstało sporo ciekawych modeli, które zasiliły ofertę znanych firm produkujących noże (STRIDER, COLD STEEL czy EMERSON).

A że klientom spodobała się ta ciekawa forma noża, to wykorzystując lukę na rynku, zaczęto tworzyć style walki kerambitem, udowadniając jakie to jest doskonałe narzędzie. Na rynek popłynęły zarówno książki, jak i filmy instruktażowe na DVD.

Na filmach panowie świetnie ogarniający „kocie ruchy” w zwolnionym tempie pokazywali, jak to można zrobić krzywdę drugiej osobie przy pomocy takiego noża i praktycznie nie posiadanie go w swoim codziennym wyposażeniu to błąd. Moim zdaniem najlepszą reklamą był film firmy COLD STEEL pokazujący, iż nożem tym spokojnie przetniemy karton, linę, a nawet… zobaczcie zresztą sami:

Steel Tiger : Cold Steel Karambit

Na internetowej równinie zaraz pojawiły się szerokie dyskusje o skuteczności tego noża w walce. Oczywiście temat był gorący, więc szybko pojawili się członkowie KEYBOARD COMMANDO, Internetowi Wojownicy i wszelacy specjaliści, którzy czerpiąc swoją wiedzę na temat sztuk walki z takich produkcji jak TEKKEN, czy MORTAL KOMBAT, głośno wyrażali swoje za i przeciw. Długie dyskusje na temat cięć biomechanicznych stały się przyczyną wielu kłótni i swarów.

A tymczasem czując możliwość nakręcania tematu, na rynek wypłynęły składane wersje kerambitów. Teraz każdy mógł mieć swój nóż do walki w kieszeni portek, gdyż nóż o budowie stałej nie zawsze jednak pasował do ubrania. Kerambit zaczął być promowany jako nóż ostatniej szansy (Last Chance Knife), bądź też jako tzw. BACKUP, czyli nóż który w „razie czego” ma zastąpić podstawowy nóż. Ruszyła maszyna produkcyjna i wkrótce wiele firm w swojej ofercie posiadało składane wersje tego noża. Także EMERSON zabłysnął w tym temacie, gdyż do swojej składanej wersji dołożył zaprojektowany przez siebie WAVE (szybki system otwierania), czyniąc go jeszcze bardziej skutecznym narzędziem rolniczym.

Oczywiście szybko rynek wypełnił się różnymi wersjami. Wszak możliwości projektowe duże, więc ostateczny wygląd noża wynikał tylko z wyobraźni projektującego i dostępnych materiałów. Dlatego pojawiły się wersje taktyczne (głownia pokryta czarną powłoką), wersje eleganckie (jak np. model od firmy Spyderco), czy też wersje nawiązujące w sumie do wszystkiego.

Można by powiedzieć, iż temat kerambitów został zamknięty, a rynek został nasycony zadowolony. Ale jednak tak się nie stało. Dzisiaj te noże przeżywają dzisiaj kolejną młodość, a to za sprawą ich obecności w popularnych grach komputerowych – Call of Duty: Black Ops, Counter-Strike: Global Offensive, Splinter Cell: Blacklist).

Doskonałym posunięciem producentów chociażby gry CSGO (Counter-Strike: Global Offensive) było to, iż kerambit używany przez bohatera w grze mógł posiadać różne skiny (skin, skórka, pattern – czyli tekstura graficzna renderowana na szkieletowym modelu), dzięki czemu można posiadać w grze swój własny, niepowtarzalny i ciężki do zdobycia model.

Co ciekawe, możliwość odsprzedawania broni innym uczestnikom gry uczyniła z tego całkiem dochodowe zajęcie, gdyż ceny niektórych „modeli” wirtualnych noży naprawdę niezłych kwot!!!!

Tym którzy nie wierzą jakie emocje niesie za sobą zdobycie takiego wirtualnego noża w grze polecam obejrzenie poniższego filmu na (UWAGA – NIECENZURALNE TEKSTY!!)

Reakcje YouTuberów na Kose CS:GO

No dobrze, ale ktoś zapyta jak jest w końcu z tą użytkowością kerambitu?

Nie znam się na walce nożem, jednak podpatrując wypowiedzi doświadczonych kolegów wyraźnie dostrzegam, iż na kerambity jako broń patrzą z powątpiewaniem. Jasne, świetnie to wszystko wygląda na filmach, w zwolnionym tempie i przy przeciwniku udającym kłodę, jednak w rzeczywistości ciężko wyobrazić sobie, żeby nóż taki pozwolił na przemyślaną i skuteczną obronę, zwłaszcza w dłoni kogoś, kto nie potrafi się nim za bardzo posługiwać. Myślę, iż nawet w dłoni kogoś kto umiałby się nim posługiwać… Legendy, legendy…

Kerambit nie będzie również dobrze się sprawiał jako klasyczne EDC. Pokrojenie wędliny czy też smarowanie masłem będzie niezłą ekwilibrystyką, zwłaszcza iż budowa noża narzuca nam zdecydowanie sposób trzymania rękojeści. W terenie na pewno uda się nim podłubać w drewnie, chociaż ciężko mówić tutaj o komforcie, a także wytrzymałości głowni zakończonej jak szpileczka.

Nóż tego rodzaju sprawdzi się za to doskonale jako narzędzie do cięcia sznurków, linek, taśm, a także do otwierania opakowań, kartonów i innych prac, gdzie właśnie krzywizna głowni pozwoli na wydajną pracę. Mam znajomego, który nosi w kieszeni jeden ze składanych modeli i jest to jego podstawowy nóż w pracy, który pozwala na bezproblemowe otwieranie przesyłek, cięcie folii oraz taśm z tworzywa sztucznego.

Oczywiście kerambit jest pięknym i ciekawym nożem, więc powinien uzupełnić kolekcję każdego miłośnika broni białej. Nóż ten posiada ciekawą historię i mając do niego zdrowe podejście można na niego spojrzeć bardzo pozytywnie. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych modeli, które świetnie będą prezentować się na biurku, na ścianie, czy też pomiędzy innymi nożami w naszej kolekcji.

Modelem który mi szczególnie przypadł do gustu, jest kerambit firmy M-TECH. Świetnie leży w dłoni, a dodatkowo jest to neck, czyli nóż który można nosić na szyi (w komplecie otrzymujemy pochwę z kydexu i łańcuszek). Nóż ten pozwala na doskonałe cięcia biomechaniczne, zwłaszcza, gdy jego zadaniem jest np. naostrzenie ołówka, tudzież otwarcie koperty z listem. 🙂

Zapraszamy do naszego sklepu, w którym będą Państwo mogli zapoznać się z naszą szeroką ofertą noży.

Noże codziennego użytku, taktyczne, ratunkowe, klasyczne scyzoryki oraz oczywiście wspomniane wyżej kerambity.

 

Źródła:
wikipedia.org
messerforum.net
midwayusa.com
coldsteel.com
amazon.com
weapons-universe.com
ebay.com
castboolits.gunloads.com
bladeforums.com
bladegathering.com
youtube.com
splintercell.wikia.com
buntyar.net
steamcommunity.com
pclab.pl